GenelRöportajSosyal Medya

Gönül Dergisi Röportajı

Sosyal Medyada Neler Oluyor? / Usmed Başkanı Said Ercan

Derneğiniz hakkında bilgi verir misiniz. Amaçlarınız, hangi boşluğu doldurmak istiyorsunuz?
Uluslararası sosyal medya derneği USMED, sosyal medya alanında resmî muhatap bulma sorununu çözmek üzere kurulmuş, tüzüğünde yer alan onlarca madde ile de sosyal medya alanında hali hazırda tek sivil toplum kuruluşu olma özelliğini sürdürmektedir. Sosyal medya kullanıcılarına her türlü desteği sağlamaktadır. İçerik koruma ile ilgili çalışmamızı bitirmek üzereyiz. Bunun dışında insan kaynağı olarak çalışmalarımız yer almakta, seminer ve konferanslarla tüm Türkiye’de sosyal medya bilinci oluşturmayı hedeflemekteyiz. Temiz bir sosyal medya inşa projemiz sürmektedir.

Sosyal medyadan ne anlıyoruz?gonul-19-kapak
Bizim, sosyal medya deyince aklımıza gelen tek şey pazarlama, iletişim ya da müşteri ilişkileri yönetimi değil. Bunları ve daha fazlasını kapsayan global ölçekli bir yönetim ve etkileşim platformu geliyor aklımıza. Sosyal medyayı sadece gençler için, sadece devrim yapmak için, sadece arkadaşlarıyla konuşmak için kullanılabileceğini zanneden insanların aksine, onlarca farklı enstrümanın bir arada kullanıldığı alandır bizim için sosyal medya.

Sosyal medya kullanıcıları özel hayatlarını neden sosyal medyada paylaşıyorlar?
Sosyal medya basit tanımıyla vatandaş gazeteciliği demek. Kendi medyasında bir şeyler paylaşmak, özelini açmak daha çok takipçi getiriyor. Kendi medyasını diğer medyalardan ön plana çıkarmak için aykırı şeyler paylaşmak cazip geliyor. Herkes bir şeyleri ispatlama derdine düşüyor; kimileri daha mutlu olduğunu göstermek istiyor, kimileri başarılı olduğunu vurgulamak istiyor. Aslında herkes olduğunu değil olmak istediğini sergiliyor, ortaya özel hayatlar saçılıyor. Her yerde her zaman ölçü kaçmamalı, sosyal medya için de bu geçerli.

Sosyal medyanın devletlerdeki, toplumlardaki ve insanlardaki değiştirici, dönüştürücü etkilerinden bahseder misiniz?
Sosyal medya açık toplumun kazanımlarını destekliyor. Devletin şeffaflaşması, devlet yöneticileri ile vatandaşlar arasındaki iletişim engelinin kalkmasına öncülük ediyor. Devlet kurumlarından beklenti, sosyal medyada kendi kimlikleri ile yer almaları ve bu alanın farkına varmaları, hâla eski mantıkla kurulan vatandaş ilişkilerini gözden geçirmeleri ve sosyal medya politikalarını belirlemeleri… Aynı dili konuşursak devlet vatandaş yakınlaşması sosyal medya ile zirveye ulaşabilir.

Sosyal medya bağımlılığı konusunda neler diyebilirsiniz?
Sosyal medya sanılanın aksine insanları asosyalleştiren bir yapı değildir. Aslında sosyal medya ve İnternet’ten bağımsız olarak zaten asosyal olabilecek olan insanların sosyal medyada kendilerini daha iyi hissettiği ise bir gerçek. Ancak bunu bir bağımlılık olarak değil de daha çok alıştığımız yaşama şeklinin şekil değiştirmesi olarak görüyorum. Çok değil bundan beş yıl önce telefon bağımlılığı diye bir kavram vardı. Şimdiyse çok daha az kullanılır oldu, çünkü telefonu hayatımızda kabullendik. Genel olarak İnternet bağımlılığı terimi bir süre daha karşımıza çıkmaya devam edecektir. Ama sonunda insanlar aslında bunun hayatın “artık” olmazsa olmazı haline geldiğini kabullendikçe bağımlılık olarak görülmekten çıkacaktır diye düşünüyorum.

Sosyal medya geleneksel medyayı nasıl etkiledi?
Geleneksel medyanın etkisini her geçen gün azalttığını ve tek iletişim kaynağı olma yolunda ilerlediğini kabul etmemiz gerekiyor. En son “Gazetelerin içeriği yalnız gazetelerindir.” açıklamasında olduğu gibi artık geleneksel medya durumun iyice farkında ve tamamen etkisi bitmeden bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bir bildiri düşünün, Cumhuriyet gazetesi ile Zaman gazetesini bir araya getirebiliyor, onlar açısından durum bu kadar vahim. Başarılı olamayacakları muhakkak. Keşke bir uzlaşı sağlanabilse fakat gördüğümüz kadarıyla artık gazete ve tv’ler bir köşe yazarı kadar bile takipçi sayısına ulaşamamış durumdalar yani çok geç kaldılar.
Sosyal medyanın en büyük avantajı, düşünce özgürlüğü, hak ve özgürlükler bağlamında fırsat eşitliğini sağlamış olması. Kendini ifade alanlarını çoğaltmış ve şeffaflaştırmış olması.
Öte yandan e-ticaret ve diğer ekonomik anlamda hem satıcılar hem de alıcılar açısından avantajlar sağlamış olması büyük bir kazanım olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanların karar mekanizmalarını nasıl etkiliyor?
Sosyal medyada aktif olmak, çok takipçi sayısının olması, verimli kullanmak, sosyal medya arkadaşlığı kurmak, marka temsilcileri oluşturmak; markaları, firmaları ve hatta görüşleri, ideolojileri bile bir adım öne geçirebiliyor. Seçimlerde kararlara doğrudan etki edebiliyor.

Facebook ve twitterin bizim hakkımızda çok fazla bilgiye sahip olmaları konusunda ne dersiniz?
Bu konuda gizlilik kanunlarının ihlal edildiğini herkes biliyor. Datalarımız kimlerin elinde ne amaçla kullanılıyor çok kestirmek mümkün değil. Sosyal medyada tedbiri elden bırakmamak en doğru şey olsa gerek. Web 3.0 ile birlikte bilgilerimiz pazarlama alanında aktif kullanılmaya başlayacak ve hepimiz web’in bizi bu kadar yakından nasıl tanıdığına çok şaşıracağız.

İnsanlar sosyal medyada ne buldular? Sosyal medya neden bu kadar rağbet görüyor?
Aslına bakarsanız sosyal medya için henüz daha yolun başı. İnsanlar daha bulacaklarının onda birini dahi bulamadılar. Şu anda birbiriyle iletişime geçecek buzdolapları, otomobiller konuşulmakta, geliştirilmekte. İnsanlar sosyal medyada kolay ve erişilebilir bir iletişimi buldular diyebiliriz. Elli kişilik görüntülü toplantıların yapılabildiği bir yerden bahsediyoruz. Kilit nokta kesinlikle iletişim ve etkileşim.

Sosyal medyanın geleceği ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Sosyal medya iletişimde tek güç olacak ve sosyal medyayı etkin kullananlar sadece ayakta kalabilecek. Sosyal medya entegrasyonunu şimdiden iyi yapmak lazım. Strateji belirleyip bu alanda özgün şeyler üretmek kaçınılmaz gereksinim olarak karşımızda duruyor.

 

Sosyal Medyada Neler Oluyor? / Usmed Başkanı Said Ercan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir