Sosyal Medya

Sosyal Medya Uzmanlarının Mesleki Sorunları

Sosyal Medya Uzmanlarının sayısı her geçen gün artıyor özellikle İŞKUR’un bu alandaki çeşitli kurumlarla girdiği işbirliği sonucu açılan onlarca kurstan mezun olan uzmanların yanında Özel Üniversitelerin ve enstitülerin açtığı sertifika programları ile de Sosyal Medya Uzmanları yetiştirildi.

Şu anda Türkiye çapında sertifikalı 1000’den fazla sosyal medya uzmanı olduğu tahmin ediliyor bunun yanında herhangi bir uzmanlık belgesi olmadığı halde sektörün içinde yetişen çekirdekten gelen sosyal medya uzmanlarının sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Sosyal Medya uzmanlığı mesleği bu denli hızlı büyürken bir tarafta da hala bunun bir meslek olduğunu kabul etmeyen işi hafife alan, bizzat sosyal medyada bu mesleği küçümseyen bir hayli fazla insan var. Bu tür kişilerin belki bilmediği bir şeyi tekrar yazalım Türkiye İş Kurumunun Türk Meslekler Sözlüğüne “2432.06″ meslek koduyla alınan “Sosyal Medya Uzmanı”nın Meslek Ana Grubu “Profesyonel Meslek Mensupları”, meslek alt ana grubu da “İş ve yönetim ile ilgili profesyonel meslek mensupları” olarak belirlenmiş. Sözlükte, meslek grubu “satış, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları”, meslek birim grubu “Halkla ilişkiler ile ilgili profesyonel meslek mensupları”, gereken minimum eğitim düzeyi de “Lisans” olarak belirlenmiş “Sosyal Medya Uzmanı”nın meslek tanımı ise şöyle:

Sosyal medya ağlarında marka ve firma ya da şahıs hakkında konuşmaları takip eden ve sosyal ağlarda firma ve marka hakkında neler yazıldığını takip ederek buna uygun iletişim stratejisi belirleyen ve uygulayan kişi”.

Şimdi tüm bunlardan sonra hala yok öyle bir şey öyle meslek olmaz diyenler sanırım biraz olsun konuyu önemserler ve bu mesleğe saygı duyarlar. Bu tartışmalara şunun için girdim meslek daha henüz var mı yok mu tartışmaları yapılırken mesleğin sorunlarını konuşmak da pek abes kaçabiliyor.

sosyalyonetimTüm arama motorlarını ve sosyal medya kitaplarını taradığımda mesleki sorunlarla ilgili bir makale yazı, blog yazısı göremedim, Üniversitedeki derslerimde kursiyer arkadaşlarla konuşmuştuk bunları bir yazıya döküp en azından bu mesleği icra edecek kişilere nelerle karşılaşacaklarını bilmesi gerekiyor.

Bazı konularda düzenlemelerle uzmanların haklarını sağlamlaştırmak ve mesleki zorlukları da ortadan kaldırmak için bu yazıyı yazmamız ve yeni çalışmalara öncülük etmemiz gerekiyordu.

Her mesleğin muhakkak zorlukları vardır ama sosyal medya uzmanlığı yeni bir meslek olduğu için belirsizlikler ve mesleğin sınırlarının çizilmemiş olması zorlukları biraz daha arttırmaktadır.

Öne çıkan bazı sorunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Mesai saatlerinin belirsiz olması,  

Sosyal medya kullanıcılarının en aktif olduğu saat akşam ve gece saatleri sabah 8’de ofise giden bir sosyal medyacı öğlene kadar çok verimli olamayabilir ya da gece 11’de çıkan bir soruna anında müdahale etmezse işinden olabilir.

 • Home ofis ya da ofis ortamında çalışmanın şartlarının belirgin olmaması

Home ofis çalışmak maliyetleri düşüreceği gibi iş disiplinini de olumsuz etkileyecektir. Şirketiniz kendi hesabınızdan keyfi paylaşımlarınızı bile sorun edebilecektir. Büyük kurumsal firmalarda ofis ortamında çalışılması motivasyonu arttıracaktır.

 • Güven Sorunu

İşveren sosyal medya hesaplarını size teslim ederken tam güven ister, bu güveni bir ajansa ya da kuruma hukuki sözleşmelerle rahatça bırakabilecekken freelance olarak çalışanlara aynı güveni duymayacak ve sizi sürekli göz altında tutmak isteyecektir.

 • Ücret skalasının belirsiz olması

Şu an sosyal medya uzmanları çok çeşitli fiyatlara çalışabiliyor ajanslarda bu fiyat asgari ücretlerden başlayıp işin büyüklüğüne ve niteliğine göre artıyor. Direkt kuruma bağlı uzman istihdamlarında ise 1500-3000 skalasında maaşların sıkça olduğu gözleniyor.

 • Teknolojik Araçların yetersizliği

Sosyal medyayı anlık takip edebilmek için muhakkak iyi bir model akıllı telefon iyi özelliklere sahip bir tablet ve sınırsız internet erişimine sahip olmanız önemli hala geliyor. İstanbul gibi bir yerde mobil olmadan bu işi sürdürmek çok zor.

 • Kaynak kıtlığı

Kaynak kıtlığı mesleki gelişim açısından olumsuz bir zeminde yer alıyor, yeterli yerli kaynak kitap ve makale akademik yazı bulunmuyor, kendi gelişiminiz kendinizin oluşturması ve deneyimle ilerlemek seçeneği kalıyor.

 • Bilgi kirliliği

Doğru sosyal medya yönetimi ya da diğer kampanya yönetimi konularında gerçek bilgiye ulaşmak zor olabiliyor, fake hesaplarla mücadele ise ayrıca bir uğraş alanı olarak zorluk çıkarabiliyor

 • İş tanımlarının belirsizliği

İşveren uzmandan birçok şeyi yapmasını isteyebiliyor grafik,yazılım, web site, kriz yönetimi, itibar yönetimi, şikayet yönetimi, CRM, SEO gibi bir çok alanı üstünüze yıkabiliyor.

 • Bağlı olacağı departmanın belirsizliği

Kurumlar farklı departmanlar altında istihdam sağlıyorlar, kurumsal iletişim, pazarlama, halkla ilişkiler, call center vb. alanlarda istihdam edebiliyor, bunun sıkıntısı alakasız bir departmanda pasif bir birime dönüşebiliyor.

 • Dil sorunları

İngilizce bilmek nerdeyse mecbur hala gelebiliyor, yeni teknolojileri takip etmek, yeni mecralarda yer alıp imaj oluşturmak için orta düzeyde olsa İngilizce bilmek gerekiyor. En azından internet İngilizcesi şart gibi. Dil bilen kişilerde genelde uzmanlığa yönelmiyor.

 • İşveren sorunları

İşverenin sosyal medya algısı mesleğinizi doğrudan etkiliyor, bir yönetici işinizi beğenirken diğeri gereksiz bulabiliyor, alakasız isteklerle size gelebiliyor, şifreleri isteyebiliyorlar, vakitsiz arayıp kriz yönetimi isteyebiliyor, kriz çıkartabiliyorlar,

 • Kriz yönetiminde Hukuki sorunlar

Bazı durumlarda hukuki olarak kriz müdahale gerekebiliyor ve bunun için hukukçu istidam edilmemesi sizin krizi of the record çözmeniz istenebiliyor bu tür durumlar sizi işinizden de edebiliyor.

 • Yazılımsal güvenlik problemleri

Şirketin güvenlik politikasının yetersiz olması, hacklenme,kendi bilgisayar güvenliğiniz, mobil güvenlik uygulamaları gibi bir çok açıktan şifrelere erişilebilir, sosyal medya yönetimini kaybedebilirsiniz.

 • Yetki Problemleri/Sosyal Medya Politikasının belirlenmemesi

Çalışanlar için bir politika belirlenmemesi, yetki durumu, yetki aşımı, kriz yönetim haritası gibi durumların yer almaması, uzmanın elini kolunu bağlayabiliyor. Her yazdığı için yetki alacak uzman, içerik sıkıntısı çekiyor.

 • Mesleki STK sıkıntısı

Bu mesleğin bir odası, sendikası yok, Sadece Türkiye’de USMED bu konuda çalışmalar yapıyor.

 • Belge Sertifika sıkıntısı

Hizmet vereceğiniz alanlarla ilgili belge be tecrübe isteniyor, belge ibraz etmemek çok yetkin de olsanız işi almanızı engelliyor çünkü işi bildiğinizi kanıtlamanız isteniyor bu da herkesin ortalıkta ben uzmanım diye dolaşmasından kaynaklanabiliyor.

 • İçerik sıkıntısı

Birçok uzman içerik üretmede zorlanıyor, içerik beslemesi yapacak birimlerin yeterince çalışmaması sizi kısır bir döngüye itebiliyor.

 

Bu yazım 13 nisan 2013’te Semiyun’da yayınlanmıştır. http://www.semiyun.com/2013/04/sosyal-medya-uzmanlarinin-mesleki-sorunlari/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir