FotoğrafGenel

Gezi Parkı ve Paylaşılma Rekorları Kıran Fotoğrafımın Hikayesi

Cumartesi günü uzun bir karadeniz tatiline gidiyorum, dün akşam tatil öncesi Taksim’e uğrayayım bir kaç fotoğraf alayım ortamı göreyim istedim amacım ilerde yazacağım sosyal medya kitabı için hem bir kaç söyleşi yapmak görseller elde etmekti. Duran adam ve duranadama karşı duran adamlar gündemi en zirvedeyken gerçekten ciddi güzel gözlemler yaptım, İnstagram sayfamda paylaştığım birbilerine karşı kitap okuyun polis ve protestocu fotosu yeterli beğen almamıştı ama ilginç bir fotoydu. akşam elimde yeni fotoğraflar vardı sırasıyla paylaşacaktım, bana çok komik gelen bir fotoğrafı paylaşmak istedim,AKM’ye karşı yoga-meditasyon yapan bir budist turist(yerli olmadığını ve budist olduğunu teyit ettim) tek başınaydı sonra yanına iki bayan geldi onlarda yoga’ya başladı daha sonra ben başka resimler alırken oraya bir Türk kardeşimiz oturdu. Muhtemelen onların da dua ettiğini zannetti ve dua etmeye başladı. Bu anı kaçırmadım tabi, hemen çektim.

Fotoğrafı twitter adresimden 10:51’de paylaştım 1 saat sonra 300 rt 50 fav vardı. son hali aşağıda

 

onlarca yorum ise cabası,

asıl olay sabah patladı iş arkadaşım şu fotoya bak çok komik dedi bir de ne göreyim benim çektiğim foto. fotoğraf facebook’ta bir kaç sayfada paylaşılınca resmen kopmuş gitmiş, fotoğrafın sunuş şeklini “Abi sen çok yanlış gelmişsin yaaaa” değiştirmişler sonra facebookta twitter’a geri döndü ve kısa sürede yüzbinlerce kişiye ulaştı.

Bir kez daha sosyal medyanın gücünü ensemde hissetmiş oldum.

Çıkardığım dersler: Facebook’u ihmal etme, bu tür fotoları gerekirse ilk orada paylaş.

-Fotoğraflara bir şekilde imzanı at, en azından kendi şahsi sitenin linkini koy.

-fotoğrafı sunuş ismini kısa tut.

-Sosyal medyada telif hakları ile ilgili USMED’i harekete geçir.

 

Yanımdaki arkadaşıma bir öngörüm olmuştu, bu polisler şimdi kitap okuyorlar ya, kesin ters bir kitap okuyan çıkar çıkmasa da fotoshopla yaparlar demiştim daha 1 gün çekmeden o fotoda patladı. O da paylaşılma rekoru kırıyor.

Gezi ile ilgili çok kitap yazılacaktır. Sosyal Medya etkisi akademik bir çok çalışmaya konu olacaktır. Doğru paylaşım, kaynağı belli fotoğraflar ile bilgi kirliliğinin önüne ancak böyle geçebiliriz.

 

Fotoğrafın bir başka güzel tarafı tüm gruplarca sevilmiş olmasaydı, farklı görüşlerden sayfalardan binlerce yorum aldı.

abi

 

abiyanlis

bu da fotonun başka versiyonu bu başka yerde yok 🙂

gulerkeen

Gezi Parkı ve Paylaşılma Rekorları Kıran Fotoğrafımın Hikayesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir